Cel puțin șapte biserici au fost incendiate în cursul manifestațiilor împotriva Charlie Hebdo la Niamey

Cel puțin șapte biserici au fost incendiate sâmbătă la Niamey de către manifestanți ostili caricaturii cu Profetul Mahomed publicate de revista satirică franceză Charlie Hebdo, în timp ce acțiunea de contestare continuă să se propage în capitala Nigerului, relatează AFP.

Cele șapte lăcașuri de cult, în majoritate biserici evanghelice, dintre care unele își aveau sediul în vile mici, fără nici un semn religios distinctiv, și care erau situate în Niamey pe malul stâng la fluviului Niger, au fost arse.

Potrivit corespondentului agenției în capitala Nigerului, se putea vedea cum manifestanții se îndreaptă spre malul drept, unde se află de asemenea numeroase biserici.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Așa o fi? / Asta e țara în care am ajuns să trăim?

2 Relaxare la admitere / Peste 40 de facultăți primesc studenți pe bază de dosar în 2026

3 De citit ce spune omul ăsta, cam singurul care nu vinde iluzii...

4 Țara în care am ajuns să trăim... În alte vremuri, ăsta ar fi pățit-o rău de tot. Acum a pierdut doar o sinecură...

5 Băsescu: „Era o cămară întreagă cu șobolani roșii și galbeni” / Fostul președinte îl critică pe Bolojan și spune că Nicușor Dan „nu poate servi țara”