Chile: O statuie de pe Insula Paştelui, distrusă într-un accident de camionetă

Chile: O statuie de pe Insula Paştelui, distrusă într-un accident de camionetă

Una dintre faimoasele statui Moai de pe Rapa Nui (Insula Paştelui), insulă polineziană din sud-estul Oceanului Pacific şi teritoriu special al Republicii Chile, a fost distrusă într-un accident de camionetă, a relatat vineri CNN.

Un locuitor al insulei a fost arestat la 1 martie după ce a intrat cu camioneta - vehicul privat, nu comercial - într-una dintre statuile de piatră şi a avariat-o serios, precum şi soclul pe care era amplasată.


populare
astăzi

1 Uite o chestie de îți stă mintea-n loc... / Poate nu știați, dar personaje ca ăsta colcăie prin toate instituțiile statului

2 Atenție la „polițistele fierbinți”

3 Kovesi, replică decentă după ce Băsescu a spus că a greșit când a numit-o la șefia DNA

4 Avionul premierului slovac, grav avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”

5 Președintele Consiliului Județean Constanța a demisionat: „o decizie foarte grea, asupra căreia am stăruit îndelung”