China: 16 persoane au murit într-un accident minier în sud-vestul ţării

China: 16 persoane au murit într-un accident minier în sud-vestul ţării

Şaisprezece mineri au murit, duminică, într-o mină de cărbune din sud-vestul Chinei din cauza unei scurgeri de gaz, informează AFP.

Incidentul s-a produs în exploatarea minieră Songzao, situată în municipalitatea Chongqing (sud-vest), o metropolă aflată la aproximativ 1.800 de kilometri de Beijing.

O persoană a fost salvată şi este spitalizată în stare critică, potrivit postului naţional de televiziune chinez CCTV.

Autorităţile locale anunţaseră că 17 persoane se aflau blocate în mină.

În China, cel mai mare producător de cărbune din lume, au loc frecvent accidente miniere mai ales din cauza faptului că reglementările în materie de securitate sunt rar puse în aplicare. AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO „Nu-mi vine să cred ce văd” / Cum arată Lacul Vidraru după ce nivelul apei a scăzut cu peste 100 de metri

2 Prognoza meteo până la Crăciun. Cum se anunță vremea în următoarele patru săptămâni

3 Judecător cu o vechime de 28 de ani, promovat la ÎCCJ. Cum a răspuns când a fost întrebat de ce nu s-a pensionat

4 Așa o fi?

5 Un mister vechi de peste 25 de ani a fost elucidat în timpul golirii Lacului Vidraru: „Au cărat-o prin tunelurile dacice / Exportă apa la francezi”