China: 18 mineri și-au pierdut viața în urma unui accident la o mină de cărbune

Optsprezece mineri și-au pierdut viața în urma unei scurgeri de gaze la o mină de cărbune din centrul Chinei, relatează luni AFP și DPA, citând media de stat de la Beijing.

Treizeci și șapte de mineri au putut fi salvați și spitalizați în urma accidentului produs duminică la mina din Jilinqiao, în provincia Hunan.

Mai multe persoane, al căror număr nu se cunoaște exact deocamdată, au fost reținute în scopul investigației. Anchetatorii analizează gazul aflat la originea accidentului, conform Xinhua.

China, primul producător mondial de cărbune, este frecvent scena unor accidente cu deznodământ tragic.

În martie, 17 mineri și-au pierdut viața într-o mină din nord-estul țării, iar în decembrie două explozii separate în mine în Mongolia Interioară (nord) și Heilongjiang (nord-est) au ucis un total de 59 de persoane.

La 2 martie, Administrația de Stat pentru Siguranța Muncii a anunțat începerea unei campanii la nivel național pentru ameliorarea condițiilor de securitate la minele de cărbune din China, conform DPA.

AGERPRES


populare
astăzi

1 A început deja Al Treilea Război Mondial?

2 Péter Magyar, noi săgeți către România: Paks la putere maximă, Cernavodă oprită

3 „Nu e niciun dubiu că Pahonțu a participat la reprimarea violentă, soldată cu 50 de morți și sute de răniți”

4 Un guvern PSD cu premier independent politic ar urma să fie instalat până la 15 septembrie

5 Cinci puncte unice / unde cocoșul cântă în trei limbi la granițele României