China: 21 de morți într-un incendiu într-o mină de cărbune

Un incendiu izbucnit vineri într-o mină de cărbune în provincia Heilongjiang din nord-estul Chinei s-a soldat cu moartea a 21 de persoane, echipele de salvare căutând de asemenea un alt miner dat dispărut, relatează agenția Xinhua.

Incendiul a izbucnit vineri seară într-o mină din orașul Jixi, exploatată de compania de stat Heilongjiang Longmay Mining Holding Group, au precizat, pentru Xinhua, autoritățile locale.

În total, 38 de mineri se aflau în tură în momentul izbucnirii flăcărilor. 16 dintre ei au reușit să scape.

Orașul Jixi se află în apropierea frontierei cu Rusia.

China, cel mai mare producător de cărbune la nivel mondial, înregistrează cu regularitate accidente în mine, un sector confruntat cu neglijențe în materie de securitate și cu o corupție endemică ce le permite companiilor să scape de controale.

Anul trecut, 931 de persoane și-au pierdut viața în accidente în mine de cărbune în China, a declarat în martie un înalt responsabil cu securitatea, potrivit AFP.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Cine este românca Corina Tarniță, profesoara de la Princeton menționată în documentele Epstein

2 Căsătorită, fosta tenismenă de elită și-a făcut publică relația amoroasă cu soțul celei mai bune prietene. „Totul a ieșit la iveală. Așa ceva nu se fa…

3 „Să nu ne mire ce va urma”. Un analist explică criza profundă de încredere în instituțiile politice. Parlamentul, la cote minime

4 „România nu e ce ne-am așteptat” / Familia care a renunțat la Germania și vrea să locuiască în Grecia. Ce sfaturi a primit

5 „Cred că intrăm într-un rit de trecere turbulent și inevitabil, care ne va testa ca specie” / Eseu care dă fiori al unui dezvoltator de AI