China: Cel puțin 30 de morți după ce un autobuz a luat foc

China: Cel puțin 30 de morți după ce un autobuz a luat foc

Cel puțin 30 de persoane și-au pierdut viața duminică după ce autobuzul cu care călătoreau a luat foc în provincia Hunan, în centrul Chinei, a relatat Xinhua, AFP și Weibo.

La bordul autobuzului se aflau în total de 56 de persoane, precizează Xinhua, sugerând că numărul morților ar putea fi mai mare decât bilanțul anunțat.

Accidentul a avut loc în jurul orei locale 10:30 în districtul Yizhang. Autobuzul și-a pierdut direcția și s-a lovit de parapetul de la marginea drumului și a luat foc în urma scurgerii de combustibil, a anunțat poliția.

Șoferul vehiculului a fost reținut în cadrul anchetei privind elucidarea circumstanțelor accidentului.

Fotografiile de la fața locului, publicate de numeroase mass-media locale, arată că autobuzul a ars complet.

AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING DNA a găsit la domiciliul primăriței din Olteni / Teleorman 251.860 de euro, 90.100 de lei și 320 de dolari

2 VIDEO Trump Jr. / „Am fost la Monaco, jumătate dintre mașinile de superlux sunt ale ucrainenilor”

3 Document / „Europa va fi de nerecunoscut” / Noua strategie de securitate a SUA dă fiori...

4 VIDEO Pe asta ați văzut-o?

5 Ce lefuri aveau securiștii din România în anii de glorie ai comunismului. Regimul îi recompensa cu salarii mai mari decât în Armată