China: Experţii OMS au ieşit din carantină şi îşi încep ancheta la Wuhan

Experţii Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) au părăsit joi hotelul din Wuhan unde se aflau în carantină de două săptămâni şi urmează să-şi înceapă ancheta pe teren în China cu privire la originea noului coronavirus, transmit AFP şi Reuters.

O echipă AFP ţinută la distanţă sigură - potrivit agenţiei - a putut vedea circa 10 anchetatori urcând într-un autobuz care îi aştepta în faţa hotelului. Vehiculul a plecat către o destinaţie necunoscută în jurul orei locale 15:00 (7:00 GMT), în oraşul coronavirusul şi-a făcut simţită prezenţa la sfârşitul anului 2019.

Echipa de anchetatori ai OMS a sosit în oraşul chinez în urmă cu două săptămâni, aminteşte Reuters.

Experţii OMS nu au discutat cu jurnaliştii. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Asta e România onestului Nicușor Dan?