China: Experţii OMS au ieşit din carantină şi îşi încep ancheta la Wuhan

Experţii Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) au părăsit joi hotelul din Wuhan unde se aflau în carantină de două săptămâni şi urmează să-şi înceapă ancheta pe teren în China cu privire la originea noului coronavirus, transmit AFP şi Reuters.

O echipă AFP ţinută la distanţă sigură - potrivit agenţiei - a putut vedea circa 10 anchetatori urcând într-un autobuz care îi aştepta în faţa hotelului. Vehiculul a plecat către o destinaţie necunoscută în jurul orei locale 15:00 (7:00 GMT), în oraşul coronavirusul şi-a făcut simţită prezenţa la sfârşitul anului 2019.

Echipa de anchetatori ai OMS a sosit în oraşul chinez în urmă cu două săptămâni, aminteşte Reuters.

Experţii OMS nu au discutat cu jurnaliştii. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA