China și-a lansat al doilea portavion

China și-a lansat miercuri al doilea portavion, la șantierul naval Dalian din nord-est, informează Xinhua. Este primul portavion construit de chinezi, care dețineau deja o navă din această categorie provenită de la marina militară a fostei Uniuni Sovietice.

Portavionul transferat din docul uscat în apă va deveni operațional cel mai devreme în 2020, precizează Reuters, care notează și contextul: afirmarea tot mai puternică a poziției Chinei în Marea Chinei de Sud și tensiunile în creștere legate de Coreea de Nord.

Beijingul a confirmat construirea portavionului în 2015, iar în ultimele luni progresele lucrărilor au fost analizate de analiștii militari străini pe imagini din satelit și relatate de presa chineză. Proiectul aparține de asemenea Chinei.

Primul portavion al Chinei, achiziționat din Ucraina, modernizat și redenumit Liaoning, este în serviciul marinei militare chineze din 2012.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Canalul Dunăre–Marea Neagră: colosul Dobrogei, între viziune și suferință

2 Ucraina începe producția în masă a antirachetelor „Freyja” și testează cu succes prima sa rachetă balistică autohtonă

3 Barje scufundate în Dunăre / operațiune complexă pentru salvarea Unității 2 Cernavodă

4 Jumătate sunt de la PSD / Peste 50 de parlamentari, instruiți la școlile SRI și MApN...

5 Misterul lui Regalianus / un dac, posibil rudă cu Decebal, împărat roman?