Ciclism - Turul Franţei: Geraint Thomas, purtătorul tricoului galben, a câştigat etapa a 12-a

Ciclistul galez Geraint Thomas (Sky), purtătorul tricoului galben, a câştigat joi etapa a 12-a a Turului Franţei, desfăşurată între Bourg-Saint-Maurice şi Alpe d'Huez, pe distanţa de 175,5 km.

Deja învingător miercuri la La Rosiere, Thomas, cronometrat în 5 h 18 min 37 sec, s-a impus la sprint în faţa olandezului Tom Dumoulin (Sunweb), sosit al doilea, la 2 secunde, a francezului Romain Bardet (AG2R La Mondiale), clasat al treilea, la 3 secunde, şi a britanicului Chris Froome (Sky), care a fost al patrulea, tot la 3 secunde de învingător, care-i este coechipier.

Thomas este primul ciclist care a câştigat la Alpe d'Huez în calitate de purtător al tricoului galben, notează EFE.

Thomas şi-a mărit cu 15 secunde avansul în clasamentul general, fiind înregistrat în 49 h 24 min 43 sec. El este urmat de Froome, la 1 min 39 sec, de Dumoulin, la 1 min 50 sec, de italianul Vincenzo Nibali (Bahrain - Merida), la 2 min 37 sec etc.

Thomas (32 de ani) a purtat tricoul galben de lider timp de patru zile la începutul ediţiei de anul trecut a Turului.

Vineri se desfăşoară etapa a 13-a, Bourg d'Oisans - Valence (169,5 km).
AGERPRES (editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Simona Aruştei)

2 Bilanțul după trei luni al noului comandant al Forțelor Armate Ucrainene: Armata lui Putin sângerează din greu, dar câștigă încă teren

4 Se întâmplă lucruri? / Se strânge robinetul?

5 Dorel Vișan, premiat de Masonerie pentru prezența la Moscova...