Ciclism - Turul Italiei 2016: Slovenul Primoz Roglic a câștigat etapa a 9-a; Brambilla rămâne în roz

Slovenul Primoz Roglic (LottoNL) a câștigat duminică etapa a 9-a a Turului ciclist al Italiei, un contratimp de 40,5 km, cu timpul de 51min45sec, în timp ce tricoul roz de lider a rămas la italianul Gianluca Brambilla. Roglic a fost urmat în clasament de austriacul Matthias Braendle (IAM Cycling) la 10sec și de norvegianul Vegard Laengen (IAM Cycling) la 17 sec.

În clasamentul general, italianul Gianluca Brambilla (Etixx) se menține lider, fiind urmat la 1sec de luxemburghezul Bob Jungels (Etixx) și la 32sec de costaricanul Andrey Amador (Movistar). Italianul Vincenzo Nibali (Astana) ocupă locul 5 la 53sec, iar spaniolul Alejandro Valverde este al 6-lea la 55sec.

Românul Eduard Grosu, de la Nippo-Vini Fantini, s-a clasat al 130-lea în clasamentul etapei la 66min13sec de învingător. La general, Grosu este al 169-lea, la 1h03min55sec de lider.

Luni este zi de pauză.

AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Gest de văcarul satului la birt făcut de Veștea în platou la Euronews

2 Citiți și voi ce spune omul ăsta despre „salvatorul” Veștea

3 „Nu mor caii când vor câinii” / Mesaj ciudat al Ioanei Dogioiu

4 Calculul defensiv de la Cotroceni. De ce a riscat Nicușor Dan un conflict major cu Ilie Bolojan pentru desemnarea lui Adrian Veștea

5 E circ la PNL / Șefii din jurul lui Bolojan au decis să nu voteze un guvern Veștea, dar e doar o chestiune de timp până când lucrurile vor exploda