Ciclism - Turul Spaniei: Roglic a câştigat etapa a 17-a şi a revenit pe primul loc la general

Ciclistul sloven Primoz Roglic (Jumbo-Visma), câştigătorul ultimelor două ediţii ale Turului Spaniei, s-a impus miercuri en solitaire în etapa a 17-a a Turului Spaniei şi a revenit pe primul loc în clasamentul general, făcând un pas mare spre victoria finală, transmite presa internaţională.

Între Unquera şi Lagos de Covadonga, pe distanţa de 185,8 km, Roglic a fost cronometrat în 4 h 34 min 45 sec, fiind urmat de coechipierul său american Sepp Kuss şi de columbianul Miguel Angel Lopez (Movistar), ambii la 1 min 35 sec de învingător.

Slovenul a recuperat tricoul roşu de la norvegianul Odd Christian Eiking (Intermarche - Wanty-Gobert), care a fost în dificultate pe toată durata etapei şi chiar a suferit o căzătură. În actuala ediţie din La Vuelta, Roglic a mai câştigat prima şi a 11-a etapă. În total, el are 14 victorii de etapă în cele trei mari Tururi.

La general, Primoz Roglic, cu timpul total de 68:42:56, îi devansează pe spaniolul Enric Mas (Movistar), +2:22, Miguel Angel Lopez, +3:11 etc.

Joi se va defăşura etapa a 18-a, Salas - Altu d'El Gamoniteiru (162,6 km).
AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Andreea Lăzăroiu)

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Misterioasa navă iraniană care s-a întors ieri, subit, după trei ani, acasă

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia