Ciclism: Arnaud Demare a câştigat la sprint etapa a 7-a a Turului Italiei; Almeida, lider în continuare la general

Ciclistul francez Arnaud Demare (Groupama-FDJ) a câştigat la sprint etapa a 7-a a Turului Italiei, disputată vineri pe distanţa de 143 km, între Matera şi Brindisi, după ce îşi adjudecase etapele a 4-a şi a 6-a, scrie AFP.

Demare a fost înregistrat cu timpul de 2 h 47:28, la fel ca şi următorii doi clasaţi, slovacul Peter Sagan (BORA-hansgrohe) şi australianul Michael Matthews (Sunweb).

În clasamentul general, lider se menţine portughezul Joao Almeida (Deceuninck-Quick Step), cu timpul total de 24:48:01, urmat de spaniolul Pello Bilbao (Bahrain-McLaren, +43) şi olandezul Wilcko Kelderman (Sunweb, +48).

Sâmbătă, etapa a 8-a se va desfăşura între localităţile Giovinazzo şi Vieste (200 km). AGERPRES


populare
astăzi

1 „Mă cutremur să mă gândesc ce se va întâmpla”

2 Procuroarea care a contribuit la recuperarea Coifului de la Coțofănești, „răsplătită” cu rechemarea în țară de ministerul condus de PSD

3 Încă o mare porcărie moșită de „împărăteasa” României

4 Răsturnare de situație în Ungaria? / Alianţa Fidesz-KDNP ar avea 50%

5 „PSD-ului i se rezervă o soartă proastă dacă va urma ceea ce îndeamnă domnul Sorin Grindeanu. Riscă să ajungă inclusiv în opoziţie”