Ciclism: Belgianul Teuns a câştigat etapa a 6-a a Turului Franţei; italianul Ciccone, noul lider la general

Ciclism: Belgianul Teuns a câştigat etapa a 6-a a Turului Franţei; italianul Ciccone, noul lider la general

Ciclistul belgian Dylan Teuns (Bahrain - Merida) a câştigat joi, în solitar, etapa a 6-a a Turului Franţei, desfăşurată între localităţile Mulhouse şi La Planche des Belles Filles (160,5 km), etapă la capătul căreia italianul Giulio Ciccone (Trek - Segafredo) a preluat tricoul galben al liderului în clasamentul general.

Teuns a fost cronometrat cu timpul de 4:29:03, fiind urmat de Ciccone (+11) şi de un alt belgian, Xandro Meurisse (Wanty - Gobert Cycling Team, +1:05).

Fostul lider al clasamentului, francezul Julian Alaphilippe (Deceuninck - Quick-Step) a avut o întârziere de +1:46 faţă de câştigător.

Cu timpul total de 23:14:55, Ciccone s-a instalat în fruntea ierarhie la general, pe locurile 2 şi 3 fiind francezul Alaphilippe (+6), respectiv Teuns (+32).

Vineri va avea loc etapa a 7-a, între localităţile Belfort şi Chalon-sur-Saone (230 km). AGERPRES


populare
astăzi

1 Nu mai sunt bani? / Mica Recalculare a pensiilor, în ritm de melc. Doar 65.000 de decizii emise, sub 10%. Ce probleme sunt?

2 Începe „curățenia” în companiile de stat. Vicepremierul Oana Gheorghiu va coordona reforma, iar „lista neagră” va fi aprobată joi

3 Țara care ar sări prima în ajutorul României dacă am fi atacați. Istoric: „Un vecin bun e mai valoros ca un frate aflat departe”

4 „Eu cred că tu nu ai orgasm” / O investigație despre un grup de medici români care promite femeilor plăcere și „recăpătarea încrederii” prin „rejuvenare…

5 Impozitul pe mașini, în funcție de capacitatea motorului, dar și de norma de poluare. Autoturismele pentru care taxele ar putea scădea