Ciclism: Britanicul Geraint Thomas (Sky), fost tricou galben, a căzut și a abandonat în etapa a 9-a a Turului Franței

Ciclism: Britanicul Geraint Thomas (Sky), fost tricou galben, a căzut și a abandonat în etapa a 9-a a Turului Franței

Britanicul Geraint Thomas (Sky), primul tricou galben în Turul Franței 2017, a abandonat duminică, în etapa a 9-a, după o căzătură pe coborârea de la Biche.

Potrivit France Televisions, rutierul, care era locotenentul tricoului galben Chris Froome, s-a oprit la câteva momente după ce a urcat din nou pe bicicletă. Se pare că el a suferit o fractură de claviculă.

Thomas, câștigătorul contratimpului inaugural de la Dusseldorf, a căzut în același timp cu alți doi rutieri (Trentin, McCarthy) pe o drum foarte sinuos și ud din cauza ploii.

Galezul ocupa locul 2 în clasamentul general, la 12 secunde de Froome, la startul etapei, de la Nantua.

Când a căzut, Thomas se afla în plutonul cu principalii favoriți, la peste 6 minute de rutierii evadați.

Vârful Biche este primul din cele trei ascensiuni de categorie specială ale acestei etape lungi de 181,5 până la Chambery.

AGERPRES (editor: Teodora Oprea, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 Bolojane, cu eliminarea porcăriilor ăstora trebuia să începeți, nu cu birurile pe poporul de rând

2 Judecați voi! / Savonea a deschis calea revizuirii dosarului ICA, iar Dan Voiculescu nu numai că nu va mai plăti niciun leu, dar va lua înapoi milioane …

3 Aventurile a doi vloggeri în locul unde românii sunt mai urâți ca oriunde. „Cea mai mare plăcere a lor e să bată străini pe stradă”

4 Un exemplar de vază al sinecurismului PSD

5 VIDEO Prima dovadă că o dronă americană MQ-9 „Reaper” a încercat să doboare în premieră un obiect zburător neidentificat