Ciclism: Britanicul Simon Yates (Mitchelton-Scott) a câştigat ediţia 2018 a Turului Spaniei

Ciclism: Britanicul Simon Yates (Mitchelton-Scott) a câştigat ediţia 2018 a Turului Spaniei

Ciclistul britanic Simon Yates (Mitchelton-Scott) a câştigat ediţia 2018 a Turului Spaniei, ultima etapă a competiţiei, desfăşurată pe traseul Alcorcon - Madrid (112,3 km), revenind însă duminică, la sprint, italianului Elia Viviani (Quick-Step).

Yates, 26 de ani, care purta tricoul roşu al liderului de 10 etape, a încheiat cursa în pluton, Viviani obţinând al treilea succes din actuala ediţie din La Vuelta.

Italianul a fost cronometrat cu timpul de 2:21:28, el fiind urmat de slovacul Peter Sagan (BORA) şi de Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo), care au încheiat cu acelaşi timp.

În clasamentul general, Yates a fost urmat de spaniolul Enric Mas (Quick-Step) şi columbianul Miguel Angel Lopez (Astana Pro Team).

Simon Yates îi succede conaţionalului său, Chris Froome, care a câştigat trofeul anul trecut, dar care anul acesta nu a fost prezent la circuitul din Spania. AGERPRES


populare
astăzi

1 De citit chestia asta despre soțul Liei Savonea...

2 BREAKING Primul sondaj pe București care pare pe bune!

3 BREAKING Voi ați citit asta? / Avertismente și solicitări care dau fiori ale FMI pentru România...

4 Țara în care am ajuns să trăim... / „Un hater tânăr al medicilor din România” / Un doctor care a deranjat „stupul” din România, declarat „persona non-grat…

5 „Lucram într-un restaurant pentru șapte euro pe oră, acum câștig 400”, spune Giulia, escortă și studentă la criminalogie, la Milano