Ciclism: Columbianul Egan Bernal Gomez a câștigat Turul Sibiului; Eduard Grosu, învingător în ultima etapă

Rutierul columbian Egan Arley Bernal Gomez (Androni Sidermec Botecchia) a câștigat ediția din acest an a Turului ciclist al Sibiului, în timp ce românul Eduard Grosu s-a impus în ultima etapă a cursei, desfășurată duminică, pe traseul Sibiu - Mediaș - Sibiu.

Grosu, component al naționalei României, a învins la sprint, fiind cronometrat pe 148,4 km cu timpul de 3 h 21 min 25 sec. Pe locul secund s-a clasat polonezul Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice), la o secundă, iar al treilea a sosit italianul Francesco Gavazzi (Androni Sidermec Botecchia), la 2 secunde. Un alt ciclist român, Daniel Crista (Christina Jewelry — Kuma), a ocupat locul 23, la 15 secunde de învingător.

AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Daniela Juncu)

1 Articol dubios despre România apărut în presa de la Budapesta...

2 Maneaua care a înnebunit planeta. Melodia este în centrul unei controverse uriaşe

3 Sfidare fără precedent / Kazahstanul a vândut Statelor Unite 81 de avioane militare de fabricație sovietică, prin intermediul unor firme offshore!