Ciclism: Eduard Grosu, noul lider la general în Turul Luxemburgului

Ciclistul român Eduard-Michael Grosu (Nippo Delko One Provence) a trecut pe primul loc în clasamentul general în Turul Luxemburgului după etapa a 3-a, câştigată joi de germanul John Degenkolb (Lotto-Soudal), transmite presa internaţională.

Pe distanţa de 164,3 km, între Rosport şi Schifflange, John Degenkolb s-a impus la sprint, fiind cronometrat în 3 h 35 min 43 sec. Pe locul 2 a încheiat Eduard Grosu, iar poziţia a treia i-a revenit belgianului Pieter Vanspeybrouck (Circus-Wanty Gobert), ambii sosind în acelaşi timp cu învingătorul.

Degenkolb este la prima victorie în acest sezon. Germanul s-a retras din actuala ediţie a Turului Franţei după prima etapă, în urma unei căzături.

Grosu, care a câştigat duminică Turul României, a trecut pe primul loc la general, detronându-l pe italianul Diego Ulissi (UAE Emirates), câştigătorul primei etape. Grosu, cu timpul de 7 h 38 min 49 sec, are un avans de 5 secunde faţă de Ulissi.

Vineri va avea loc etapa 4-a, Rodange - Differdange, lungă de 201 km. AGERPRES (AS/autor: Mircea Lazaroniu; editor: Adrian Drăguţ, editor online: Ady Ivaşcu)