Ciclism: Olandezul Dylan Groenewegen (Lotto NL) a câştigat etapa a 7-a a Turului Franţei

Ciclistul olandez Dylan Groenewegen (Lotto NL) a câştigat la sprint etapa a 7-a din Turul Franţei, desfăşurată vineri pe traseul Fougeres - Chartres (231 km).

Groenewegen a fost cronometrat cu timpul de 5h 43' 42'', în acelaşi timp cu învingătorul trecând linia de sosire columbianul Fernando Gaviria (Quick Step) şi slovacul Peter Sagan (Bora).

Belgianul Greg Van Avermaet (BMC) se menţine pe primul loc în clasamentul general, urmat la 6 secunde de britanicul Geraint Thomas (Sky) şi la 8 secunde de americanul Tejay Van Garderen (BMC).

Etapa a 8-a se va desfăşura sâmbătă pe traseul Dreux - Amiens (181 km). AGERPRES/(autor: Adrian Drăguţ, editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Gabriela Badea)

3 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...