Ciclism: Olandezul Dylan Groenewegen (Lotto NL) a câştigat etapa a 7-a a Turului Franţei

Ciclistul olandez Dylan Groenewegen (Lotto NL) a câştigat la sprint etapa a 7-a din Turul Franţei, desfăşurată vineri pe traseul Fougeres - Chartres (231 km).

Groenewegen a fost cronometrat cu timpul de 5h 43' 42'', în acelaşi timp cu învingătorul trecând linia de sosire columbianul Fernando Gaviria (Quick Step) şi slovacul Peter Sagan (Bora).

Belgianul Greg Van Avermaet (BMC) se menţine pe primul loc în clasamentul general, urmat la 6 secunde de britanicul Geraint Thomas (Sky) şi la 8 secunde de americanul Tejay Van Garderen (BMC).

Etapa a 8-a se va desfăşura sâmbătă pe traseul Dreux - Amiens (181 km). AGERPRES/(autor: Adrian Drăguţ, editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Gabriela Badea)

Trimite pe WhatsApp

3 VIDEO „Da, te poți infecta din aer, în anumite condiții. Masca: obligatorie. Trei scenarii pentru sfârșitul cr…

4 Ministrul Sănătăţii, mesaj dur: „Au venit de frică, dar bravează, au fugit de moarte, dar pot aduce moartea”. …