Ciclism: Slovenul Jan Tratnik a câştigat etapa a 16-a a Turului Italiei; Almeida, în continuare lider la general

Ciclism: Slovenul Jan Tratnik a câştigat etapa a 16-a a Turului Italiei; Almeida, în continuare lider la general

Ciclistul sloven Jan Tratnik (Bahrain-McLaren) a câştigat marţi, în solitar, etapa a 16-a a Turului Italiei, desfăşurată pe un traseu de 229 km, între Udine şi San Daniele del Friuli.

Tratnik a fost cronometrat cu timpul de 6:04:36, fiind urmat de australianul Ben O'Connor (NTT Pro Cycling, +7) şi de italianul Enrico Battaglin (Bahrain-McLaren, +1:14).

În clasamentul general lider este în continuare portughezul Joao Almeida (Deceunick-Quick Step), cu timpul total de 65:45:08, pe locurile 2 şi 3 fiind olandezul Wilco Kelderman (Sunweb, +17), respectiv australianul Jai Hindley (Sunweb, +2:58).

Miercuri, etapa a 17-a va avea loc pe distanţa de 203 km, între localităţile Bassano del Grappa şi Madonna di Campiglio. AGERPRES


populare
astăzi

1 Priviți, e președintele Nicușor Dan, surprins la „low cost” de o româncă! Unde a zburat șeful statului

2 Fiica șoferului lui Marius Voineag, procurorul șef al DNA, a fost angajată la Curtea de Conturi deși nu are studii superioare

3 VIDEO Trump, contrat dur de Melania după o discuție la telefon cu Vladimir Putin

4 Surpriza lui Bolojan pentru angajații de la Palatul Victoria: vor fi testați, o treime dintre ei urmând să fie concediați

5 ChatGPT l-a lăsat perplex pe filosoful Gabriel Liiceanu. „M-am speriat teribil”