Ciclism: Slovenul Tadej Pogacar a câştigat etapa a 9-a a Turului Franţei; Roglic, noul lider la general

Ciclistul sloven Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) a câştigat duminică etapa a 9-a a Turului Franţei, desfăşurată pe distanţa de 153 km, între localităţile Pau şi Laruns, în timp ce noul lider la general este conaţionalul său, Primoz Roglic (Jumbo Visma) care l-a detronat pe britanicul Adam Yates (Mitchelton).

Pogacar a câştigat la sprint cursa fiind cronometrat în 3 h 55:17, în acelaşi timp cu învingătorul trecând linia de sosire şi ocupanţii locurilor 2 şi 3, Primoz Roglic şi elveţianul Marc Hirschi (Sunweb).

Yates, care conducea în clasament înaintea acestei etape, a sosit abia pe locul 15 (+54).

În urma acestei etape, Roglic a preluat tricoul galben al liderului, cu timpul total de 38h 40' 01'', urmat de columbianul Egan Bernal (Ineos, 38h 40' 22'') şi francezul Guillaume Martin (Cofidis, 38h 40' 29''), Yates coborând până pe locul 8.

Luni va fi zi de pauză în Turul Franţei, marţi urmând să aibă loc etapa a 10-a, pe traseul Ile d'Oleron - Ile de Re (168,5 km). AGERPRES

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia