Ciclism: Turul Franței - Belgianul Greg Van Avermaet a câștigat etapa a 5-a și a îmbrăcat tricoul galben

Belgianul Greg Van Avermaet (BMC) s-a impus miercuri, după o lungă evadare, în cea de-a 5-a etapă a Turului ciclist al Franței, disputată între Limoges și Le Lioran, victorie care i-a permis să îmbrace tricoul galben de lider al clasamentului general individual.

Van Avermaet, înregistrat pe 216 km în 5h31min36sec, i-a devansat pe compatriotul său Thomas De Gendt (Lotto), colegul său de evadare, sosit la 2min34sec și pe polonezul Rafal Majka (Tinkoff), care a trecut linia de sosire la 5min05sec de învingător.

Precedentul lider al clasamentului general, campionul mondial slovac Peter Sagan (Tinkoff) a fost distanțat spre finalul cursei.

În clasamentul general, Van Avermaet este urmat la 5min11sec de francezul Julian Alaphilippe (Etixx), care în etapă a sosit al 7-lea (la 5min07), și de spaniolul Alejandro Valverde (Movistars), la 5min13sec.

Joi se dispută etapa a 6-a, Arpajon-sur-Cere — Montauban (187 km).

AGERPRES (autor: Teodora Oprea, editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Simona Aruștei)