Ciclism: Turul Italiei - Esteban Chaves s-a impus în etapa a 14-a

Columbianul Esteban Chaves (Orica) a câștigat cea de-a 14-a etapă a Turului ciclist al Italiei, sâmbătă la Corvara, în Dolomiți, în timp ce olandezul Steven Krujiswijk (Lotto Jumbo) a preluat tricoul roz rezervat liderului cursei.

Chaves a fost înregistrat pe distanța de 210 km cu timpul de 6h06min.16sec, reușind să-i devanseze pe Steven Kruijswijk și pe austriacul Georg Preidler, ambii cronometrați în același timp.

În clasamentul general, Kruijswijk are un avans de 41sec față de ialianul Vincenzo Nibali (Astana), unul dintre favoriții la câștigarea cursei, în timp ce Esteban Chaves ocupă poziția a treia, la 1min.32sec.

Duminică este programată etapa a 15-a din Giro d'Italia, un contracronometru de 10,8 km între Castelrotto și Alpe di Siusi.

AGERPRES (editor: Mihai Dragomir, editor online: Simona Aruștei)


populare
astăzi

1 DOCUMENT Cine din servicii o fi dat drumul la chestia asta? Și ce o fi atât de grav?

2 Mirări și întrebări în Securistan / Câteva lucruri care nu se leagă / Cine trage sforile în criza politică?

3 AUDIO Aflăm în premieră că puteam plăti toți mai puțin la curent, dar nu s-a vrut / Bolojan, acuzații grave la adresa Hidroelectrica!

4 BREAKING Bombă în PSD! / Rafila s-a opus de la bun început oricărei renegocieri cu Pfizer. Proba este o adresă către premierul Ciucă

5 „Cine te-a pus, Marcele?” / Reproșuri pentru Ciolacu în PSD după demisia Victoriei Stoiciu