Cine a fost românul de care nu ai auzit, dar care a produs o schimbare esențială pentru noi, toți

9 ianuarie 1940. Pe pagina de necrologuri din New York Times, o bucată de coloană anunța moartea lui „Trancuiashi”, un politician român descris ca un economist remarcabil, care fusese președintele grupului guvernamental la conferința de la Geneva, dedicată muncii, din 1927.

Grigore Trancu-Iași, pe fundal creat de Inteligența ArtificialăFoto: Colecțiile Muzeului Național de Istorie a României/Midjourney - Colaj Dana Mischie/ Panorama

Un fapt însă și mai important – acest „Trancuiashi” este nimeni altul decât fondatorul Ministerului Muncii din țara noastră.

Pe numele său românesc curat Grigore Trancu-Iași, el s-a evidențiat în peisajul politic de după Primul Război Mondial ca primul titular al Ministerului Muncii, iscălind nu doar niște hârtii, ci căutând neobosit să schimbe ceva pentru oamenii de rând. Fapt notat și de ziariștii români, la moartea sa.

Citește mai mult pe Panorama.ro


populare
astăzi

1 VIDEO Voi realizați că ăsta încearcă să blocheze iar România?

2 Cum l-au depistat și omorât SUA și Israel pe ayatollahul Khamenei

3 Putin „își roade unghiile”, în timp ce SUA și Israelul lovesc Iranul. Experții avertizează: „Rusia va pierde un partener militar vital”

4 Poveste de film din Japonia / Un bărbat a plătit 24 de ani chiria la un apartament gol ca să-l prindă pe ucigașul soției lui

5 LIVE Război în Orientul Mijlociu. Israel și SUA au atacat Iranul, palatul ayatolahului Khamenei a fost distrus. Teheranul a lansat rachete în Israel, …