Cioloș, în SUA: România nu și-a luat niciun angajament suplimentar în chestiunea refugiaților

România nu și-a luat niciun angajament suplimentar față de ceea ce deja s-a angajat să facă în problema refugiaților, a declarat miercuri premierul Dacian Cioloș, în contextul în care, cu o zi în urmă, a participat, la New York, la un summit privind refugiații, organizat de SUA.

"Vreau să fiu foarte clar. România nu și-a luat niciun angajament suplimentar față de ceea ce s-a angajat să facă la nivel european, însă în evenimentul de ieri (marți — n.r.) tocmai asta am prezentat: contribuția României la repartizarea refugiaților la nivel european, pe baze voluntare, pe acele cifre pe care România s-a angajat deja", a precizat Cioloș, într-o declarație de presă susținută la sediul Misiunii Permanente a României pe lângă ONU.

Premierul a menționat că, la summitul de marți, a prezentat și "implicarea României, atât cu resurse umane cât și materiale, pentru întărirea controlului la frontierele europene, dar și contribuțiile financiare pentru a rezolva probleme la rădăcina acestor migrații".

AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici, nea Ilie?

2 Așa o fi? / Să-i credem pe ruși?

3 „Dacă pierde puterea, va fi spânzurat de un stâlp de iluminat”

4 VIDEO 397 km de autostradă de la București la Pașcani pe Autostrada Moldovei?

5 Italia plătește noi milioane pentru iahtul confiscat de la oligarhul Melnicenko