Cioloș, întrebat dacă a dat bani vreunui medic: N-am avut ocazia. Am apropiați care au făcut-o

Premierul Dacian Cioloș a declarat că nu a avut ocazia să dea vreodată un plic cu bani unui medic dintr-un spital din România, precizând însă că apropiați de-ai săi au făcut acest lucru.

"Plicul în spitale poate să fie o formă de corupție, pentru că este un sistem de remunerare a medicilor care scapă de sub control", a declarat premierul Cioloș, într-un interviu la Digi 24 care va fi difuzat duminică.

Conform unei înregistrări publicate pe site -ul televiziunii, întrebat dacă a dat vreodată unui medic un plic într-un spital din România, Cioloș a răspuns: "Eu n-am avut ocazia să fac lucrul acesta, dar am apropiați care da, au făcut-o".

Totodată, întrebat ce le-a spus apropiaților săi care au făcut acest lucru, Cioloș a afirmat: "Atunci, ce să le spun? Asta era practica".

AGERPRES


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu

5 Alarmă pe litoralul european / Bacteria Vibrio se extinde în Marea Mediterană și duce la închiderea plajelor în Spania