Circulaţia rutieră prin punctul de trecere a frontierei Calafat - Vidin va fi deviată, până la finele lunii iunie

Traficul rutier în punctul de trecere a frontierei Calafat - Vidin va fi deviat până la sfârşitul lunii iunie, ca urmare a lucrărilor de amenajare a platformelor de cântărire, se arată într-un comunicat de presă al Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).

Potrivit sursei citate, marţi, 26 mai, au început lucrările de amenajare a platformelor de cântărire, pentru amplasarea a patru sisteme de cântărire în mers a vehiculelor rutiere care tranzitează punctul de trecere a frontierei de stat româno - bulgare, Calafat-Vidin.

Lucrările se desfăşoară, atât pe sensul de intrare, cât şi pe sensul de ieşire din România în zona de lucru a personalului CNAIR din Agenţia de Control şi Încasare Calafat.

Până la sfârşitul lunii iunie, pentru desfăşurarea în bune condiţii a lucrărilor, circulaţia vehiculelor de transport marfă se va desfăşura deviat pe benzile paralele, destinate anterior doar circulaţiei autoturismelor.

CNAIR menţionează faptul că, în aceste condiţii, există posibilitatea creşterii în anumite intervale orare a timpilor de aşteptare în zona de control şi în cea adiacentă, în special pe sensul de ieşire din România. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Nu mor caii când vor câinii” / Mesaj ciudat al Ioanei Dogioiu

2 Calculul defensiv de la Cotroceni. De ce a riscat Nicușor Dan un conflict major cu Ilie Bolojan pentru desemnarea lui Adrian Veștea

3 Cu cine a ajuns să se alieze onestul Nicușor Dan pentru a „salva” România...

4 Tânăra de 28 de ani care a câștigat peste 680.000 de euro la Joker și-a ridicat premiul: „Pentru mine este un nou început”

5 Răsturnare de situație pe scena politică?