Cîţu: Suntem gata să oferim garanţii pentru ca IMM-urile să aibă acces la capital de lucru cu dobândă zero

Cîţu: Suntem gata să oferim garanţii pentru ca IMM-urile să aibă acces la capital de lucru cu dobândă zero

Executivul intenţionează să acorde IMM-urilor garanţii pentru a avea acces la capital de lucru cu dobândă zero, în valoare de maximum 10 milioane lei, impactul pozitiv în economie fiind estimat la circa 70 miliarde lei, a scris, duminică seara, pe pagina sa de Facebook, ministrul Finanţelor, Florin Cîţu .

"O mică parte din pachetul substanţial de susţinere a economiei. Suntem gata să oferim garanţii pentru ca IMM-urile să aibă acces la capital de lucru cu dobândă zero, fără alte comisioane, cu perioada de graţie extinsă, în valoare de până la 10 miliarde lei. Impactul pozitiv în economie (este) estimat la aproximativ 70 miliarde lei", a scris Cîţu pe pagina de socializare.

Acesta declarase sâmbătă că economia României va avea nevoie, dacă ultimele estimări privind creşterea economică în Uniunea Europeană se adeveresc, de un pachet substanţial de resurse financiare, de cel puţin 1% din PIB.AGERPRES


populare
astăzi

1 Nu mai sunt bani? / Mica Recalculare a pensiilor, în ritm de melc. Doar 65.000 de decizii emise, sub 10%. Ce probleme sunt?

2 Începe „curățenia” în companiile de stat. Vicepremierul Oana Gheorghiu va coordona reforma, iar „lista neagră” va fi aprobată joi

3 Țara care ar sări prima în ajutorul României dacă am fi atacați. Istoric: „Un vecin bun e mai valoros ca un frate aflat departe”

4 „Eu cred că tu nu ai orgasm” / O investigație despre un grup de medici români care promite femeilor plăcere și „recăpătarea încrederii” prin „rejuvenare…

5 Impozitul pe mașini, în funcție de capacitatea motorului, dar și de norma de poluare. Autoturismele pentru care taxele ar putea scădea