Cluburile europene vor primi compensații de 418 milioane dolari pentru CM 2018 și 2022 (FIFA)

Cluburile europene vor primi în total 418 milioane dolari (390 milioane euro) drept compensații pentru punerea la dispoziție a jucătorilor lor pe durata Cupelor Mondiale din 2018 și 2022, a anunțat vineri Federația Internațională de Fotbal (FIFA), după un acord cu Asociația Cluburilor Europene (ECA).

"Un total de 209 milioane dolari va fi distribuit cluburilor care eliberează jucătorii care participă la Cupa Mondială din 2018 din Rusia. Un acord a fost găsit, de asemenea, pentru aceiași sumă pentru ediția din 2022 din Qatar", a anunțat FIFA într-un comunicat.

AGERPRES 


populare
astăzi

1 Întârzierea la A0 Nord / Lotul 3, finalizat abia în septembrie, ține blocat și Lotul 4

2 US Open / Alcaraz și Serena Williams, surpriza serii; cine luptă în semifinale la dublu mixt

3 Senzaționalul interviu al lui Alexander Dughin: „Războiul Rusiei împotriva Rusiei. Uniunea Sovietică nu ar fi trebuit să fie distrusă în 1991”

4 „Eu mor cu crucea în mână dacă a luat un leu” / Fănel Bogos povestește cum a ajuns în biroul lui Bolojan și ce a discutat cu premierul

5 Via Carpatia / Autostrada pan-europeană de 3.000 km, gata până în 2030. România, nod strategic