Cluj: Circa 60 de persoane au blocat traficul rutier în zona Teatrului maghiar

Aproximativ 60 de persoane au blocat, vineri, circulaţia maşinilor în zona Teatrului maghiar din Cluj-Napoca, traversând continuu strada pe trecerea de pietoni, circa 10 minute.

Acţiunea, intitulată "Traversăm până câştigăm", a fost anunţată pe reţelele de socializare şi este o formă de protest faţă de modificările aduse codurilor penale.

Protestatarii au purtat pancarte cu mesaje precum "Reduceţi democraţia, blocăm România".

"Este o modalitate creativă de a protesta şi de arăta coaliţiei de la guvernare că este o vară a rezistenţei", a spus unul dintre protestatari.

Conducătorii auto blocaţi în trafic au claxonat, iar unii s-au întors din drum şi au ales rute ocolitoare. AGERPRES/ (A-autor: Marius Septimiu Avram, editor: Diana Dumitru, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 Judecătoare de Curte de Apel: „Nesimțitul ăla cocoțat prea sus pentru nivelul lui moral și intelectual” / „Muie USR”

2 Cool! Așa o fi?

3 Mai mulți parlamentari neafiliați aleși pe listele AUR, SOS, POT și PSD s-au alăturat grupului PNL. Bolojan: „Avem o situație interesantă”

4 Pactul din umbră de la Beijing. Detaliul din vizita lui Trump în China care a alertat democrațiile occidentale

5 Stagnare și inflație mare / „Sprâncenatul” a cam dus România în cap, spun datele Comisiei Europene!