CNA a solicitat instituției omologe britanice să analizeze reportajul difuzat de Sky News

Consiliul Național al Audiovizualului (CNA) a solicitat instituției omologe britanice - The Office of Communications (OFCOM) - să analizeze reportajul difuzat de Sky News pe 7 august în legătură cu un presupus trafic de armament făcut pe teritoriul României.

"CNA, în calitatea sa de autoritate unică de reglementare și control în domeniul comunicării audiovizuale, a transmis o adresă către OFCOM — organism din Marea Britanie similar cu CNA — prin care a solicitat ca reportajul difuzat de postul Sky News în legătură cu un presupus trafic de armament făcut pe teritoriul României să fie analizat prin prisma legislației britanice din domeniul audiovizualului referitoare la informarea corectă a publicului, respectarea acurateței și imparțialității în ceea ce privește opiniile și punctele de vedere exprimate în legătură cu acest subiect", se arată într-un comunicat de presă semnat de vicepreședintele CNA, Răsvan Popescu, și transmis, miercuri, AGERPRES.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Recomandarea Barclays către investitori: Vindeți titlurile României și cumpărați-le pe cele ale Ungariei!

2 Modul cum Iranul folosește rachetele nedumerește analiștii militari. Ce ar putea semnala acest lucru

3 Da, este Trump la Moscova. Este de amintit ce-a făcut după ce s-a întors de acolo...

4 Cum a reușit Iranul să lovească unde americanii păreau invincibili. Adevărul incomod pentru Trump: „Asta arată o evaluare greșită”

5 O diplomată aflată la post în Emiratele Arabe Unite critică Parlamentul pentru că a permis SUA să folosească baza Kogălniceanu