CNSAS a sesizat instanța în cazul fostului vicepreședinte ASF Daniel Tudor, pentru că ar fi colaborat cu Securitatea (surse)

Consiliul Național pentru Studierea Arhivelor Securității (CNSAS) a sesizat Curtea de Apel București pentru constatarea calității de lucrător/colaborator al Securității a lui Daniel George Tudor, fost vicepreședinte al Autorității de Supraveghere Financiară (ASF).

Potrivit unor surse din CNSAS, Daniel Tudor a fost verificat în calitatea de vicepreședinte al ASF, iar în urma cercetării s-a decis trimiterea în instanță a dosarului în cadrul unei acțiuni în constatare a calității de colaborator sau lucrător al Securității.

Dosarul a fost înregistrat pe rolul Secției a VIII-a contencios administrativ și fiscal a Curții de Apel București pe data de 1 noiembrie și nu s-a stabilit încă primul termen de judecată.

AGERPRES


populare
astăzi

1 De citit...

2 „Salvați ce puteți” / Avertismentul sumbru al unuia dintre cei mai influenți lideri europeni

3 „Operațiunea Epic Fury a fost de o aroganță uluitoare. Un atac nuclear ar aduce Armaghedonul”

4 Scandal uriaș într-un colegiu de elită: fiul Marei Bănică ar fi fost bătut cu picioarele de un profesor. Poliția a emis ordin de protecție

5 „O poveste mincinoasă” / Ce spune profesorul pe care Mara Bănică îl acuză că i-a bătut fiul