Cod galben de instabilitate în nord şi est, caniculă în sud şi vest

Potrivit ANM, miercuri, între orele 12:00 - 22:00, în Moldova, local la munte, în Maramureş, Transilvania şi nordul Munteniei şi al Dobrogei, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, care se va manifesta prin averse torenţiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului şi izolat vijelii şi grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantităţile de apă vor depăşi local 25 - 30 l/mp şi pe arii restrânse 40 - 60 l/mp.

„Fenomene specifice instabilităţii atmosferice se vor semnala pe arii restrânse şi în restul ţării”, spun meteorologii.

În paralel, în zilele de miercuri, joi şi vineri (17, 18 şi 19 august), în regiunile vestice şi sudice, va fi caniculă şi disconfort termic ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi.

Temperaturile maxime se vor situa în general între 34 şi 38 de grade, cu valori mai ridicate vineri (19 august), spre 39 - 40 de grade în vest şi sud-vest. Minimele nu vor coborî sub 18 - 21 de grade, subliniază ANM.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului