COD NEGRU! Ciuma bubonică a învățământului românesc, în cărți pentru un nou mandat!

COD NEGRU! Ciuma bubonică a învățământului românesc, în cărți pentru un nou mandat!

COD NEGRU! Ciuma bubonică a învățământului românesc, în cărți pentru un nou mandat! Senatoarea PSD Ecaterina Andronescu este din nou in carti pentru a ocupa functia de ministru al Educatiei in guvernul condus de Mihai Tudose, fiind principala candidata in acest moment pentru acest portofliu, potrivit informatiilor HotNews.ro . Nu este insa singurul nume vehiculat in acest moment.

Dupa ce senatorul PSD Mihnea Costoiu, fost ministru al Cercetarii in guvernul Ponta, a refuzat aceasta propunere, in discutie au intrat Ecaterina Andronescu si Liviu Pop, senatori, ambii fosti ministri, au precizat surse politice pentru Hotnews.ro.

De asemenea, este luat in considerare si numele lui Nicolae Istudor, rectorul ASE din 2016.

Nu este clar in acest moment daca ministerele Educatiei si cel al Cercetarii vor ramane separate, existand scenariul ca acestea sa fie comasate.

Andronescu a mai fost ministru al Educatiei in perioada 2001-2003 (guvernul Nastase), 2008-2009 (guvernul Boc) si in 2012 (guvernul Ponta).



populare
astăzi

1 Imagini hot! / Profesoară de biologie prinsă de elevi că făcea videochat

2 De citit... / Da, oameni buni, asta este o realitate despre care la noi se face o bășcălie prostească...

3 Hopa! Vine greaua pentru Rusia de la „prietenul” Trump?

4 „Începe să se întrevadă cum va arăta sfârșitul războiului”. Soluțiile Ucrainei pentru a învinge Rusia, chiar dacă ar mai pierde teritorii

5 Haos la Moscova. O bandă de migranți înarmați cu lopeți și răngi a făcut ravagii pe străzile orașului