Comisia de statut a votat pentru revocarea lui Zgonea din funcția de președinte al Camerei Deputaților

Comisia permanentă privind statutul parlamentarilor a decis marți, cu cinci voturi "pentru" și unul "împotrivă", că Valeriu Zgonea își pierde funcția de președinte al Camerei Deputaților automat, după ce a rămas fără sprijinul politic al grupului care l-a propus.

"Am fost șase din opt membri ai comisiei. S-a votat cu cinci la unu ceea ce se discutase în ședința de marțea trecută (10 mai — n.r.). Nu e loc de interpretare, articolul 32 alin. 3 spune clar că, acolo unde își pierde sprijinul politic, un deputat sau un senator își pierde postul care l-a obținut prin acest sprijin politic", a declarat președintele Comisiei pentru statut, Bogdan Niculescu-Duvăz.

Potrivit acestuia, punctul de vedere al comisiei va fi transmis Birourilor permanente reunite, care vor constata dacă s-a respectat articolul 32 din statutul deputaților și senatorilor.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Străpungerea iminentă a primei galerii din cel mai mare tunel rutier al României, pe A1 Lugoj-Deva

2 Restaurarea Castrului Arutela pe Valea Oltului, ținta ironiilor online

3 Cine sunt judecătorii CCR care au votat amendamentul anti-Fritz

4 Cine îi plătește? / Călin Georgescu, la mănăstire, sub paza a cel puțin 12 bodyguarzi

5 Vacanță de 1.599 € eșuată în Turcia: „Mucegai și aceeași mâncare zi de zi”