Comisia Europeană a iniţiat o procedură de infringement împotriva Ungariei în legătură cu legile ''Stop Soros''

Comisia Europeană a iniţiat joi o procedură de infringement împotriva Ungariei în legătură cu pachetul său de legi recent adoptat şi intitulat ''Stop Soros'', relatează agenţia MTI.

Purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene Margaritis Schinas a declarat într-un briefing de presă că executivul comunitar i-a trimis guvernului ungar o scrisoare cu notificarea oficială referitoare la legile ''Stop Soros'' şi la amendamentele constituţionale conexe.

Executivul comunitar le-a dat un termen de două luni autorităţilor ungare pentru a da un răspuns la preocupările Bruxellesului pe această temă.

Parlamentul de la Budapesta a adoptat legile în cauză în luna iunie, având drept scop de a sancţiona ''promovarea sau organizarea migraţiei ilegale''.

Tot joi, Comisia Europeană a anunţat că va aduce Ungaria în faţa Curţii de Justiţie a Uniunii Europene în legătură cu legea sa privind azilul, iniţiind cea de-a treia etapă a procedurii în curs de infringement împotriva Budapestei în legătură cu legea.

Procedura de infringement în acest caz a fost lansată în decembrie 2015.

Reuters notează la rândul său că Bruxellesul a decis joi să-şi intensifice bătălia judiciară împotriva Budapestei în legătură cu refuzul său de a respecta regulile Uniunii Europene în materie de imigraţie şi azil. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului