Comisia Europeană a iniţiat o procedură de infringement împotriva Ungariei în legătură cu legile ''Stop Soros''

Comisia Europeană a iniţiat joi o procedură de infringement împotriva Ungariei în legătură cu pachetul său de legi recent adoptat şi intitulat ''Stop Soros'', relatează agenţia MTI.

Purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene Margaritis Schinas a declarat într-un briefing de presă că executivul comunitar i-a trimis guvernului ungar o scrisoare cu notificarea oficială referitoare la legile ''Stop Soros'' şi la amendamentele constituţionale conexe.

Executivul comunitar le-a dat un termen de două luni autorităţilor ungare pentru a da un răspuns la preocupările Bruxellesului pe această temă.

Parlamentul de la Budapesta a adoptat legile în cauză în luna iunie, având drept scop de a sancţiona ''promovarea sau organizarea migraţiei ilegale''.

Tot joi, Comisia Europeană a anunţat că va aduce Ungaria în faţa Curţii de Justiţie a Uniunii Europene în legătură cu legea sa privind azilul, iniţiind cea de-a treia etapă a procedurii în curs de infringement împotriva Budapestei în legătură cu legea.

Procedura de infringement în acest caz a fost lansată în decembrie 2015.

Reuters notează la rândul său că Bruxellesul a decis joi să-şi intensifice bătălia judiciară împotriva Budapestei în legătură cu refuzul său de a respecta regulile Uniunii Europene în materie de imigraţie şi azil. AGERPRES


populare
astăzi

1 Uite o informație care merită reținută...

2 Așa o fi la Cadastru, cum zice Caramitru?

3 Ciolacu, întâlnire „de cinci stele” în Italia cu un fost lider PSD, condamnat la 6 ani de închisoare și aflat pe lista urmăriților internaționali a Po…

4 „Le-au aruncat din elicopter” / Teoria conspirației în Bulgaria

5 Așa o fi? / Rusia e în stare de așa ceva...