Comisia specială parlamentară privind domeniul Justiției se întrunește miercuri

Comisia specială parlamentară privind domeniul Justiției se întrunește miercuri

Comisia specială parlamentară referitoare la domeniul Justiției se va întruni, miercuri, pentru a continua dezbaterile privind punerea în acord cu deciziile Curții Constituționale a codurilor penale și de procedură penală.

Săptămâna trecută, comisia a luat în discuție modificarea Codului de procedură penală, iar reprezentanții PNL și USR au criticat faptul că nu s-au tranșat mai întâi prevederile din Codul penal, în special articolul referitor la infracțiunea de abuz în serviciu.

Președintele comisiei, Florin Iordache, a anunțat, atunci, că proiectul de modificare a Legilor Justiției, depus de PSD și ALDE, urmează să intre în dezbaterea comisiei speciale, după ce va primi avizele de la CSM, Guvern și Consiliul Legislativ.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Monica Pop și prietenele sale, date afară dintr-un restaurant din Capitală. „S-a purtat execrabil”

2 „Nemuritorii” / șefii încremeniți în funcții publice din instituții-cheie

3 Recorder / Documentar devastator despre starea Justiției din România, în ziua în care CCR decide dacă magistrații își merită pensiile speciale

4 Cât de importantă mai e România pentru aliați. Mesajul al lui Armand Goșu: „Occidentalii nu-s tâmpiți să-i facem din vorbe”

5 Mesajul dur al unui profesor de Drept: Dacă un neurochirurg de 65 de ani poate opera, și un judecător poate pronunța divorțuri