Compania Virgin Galactic a primit aprobarea autorităţilor americane pentru a trimite turişti în spaţiu

Compania Virgin Galactic, înfiinţată de miliardarul britanic Richard Branson, a anunţat vineri că a primit aprobarea din partea Administraţiei Federale a Aviaţiei (Federal Aviation Administration - FAA) din Statele Unite pentru a trimite oameni în spaţiu, punând astfel presiune asupra rivalilor săi din sectorul emergent al turismului spaţial, informează Reuters.

Aprobarea emisă de FAA intervine într-un moment critic pentru magnatul Richard Branson, întrucât compania lui spaţială se confruntă cu o concurenţă acerbă exercitată de Blue Origin, compania înfiinţată de Jeff Bezos, fondatorul Amazon.com, şi de SpaceX, compania creată de antreprenorul Elon Musk, CEO-ul Tesla Inc.

Branson, Bezos şi Musk au investit miliarde de dolari în companiile lor producătoare de vehicule spaţiale.

Richard Branson, despre care presa internaţională a scris că va zbura el însuşi în spaţiu încercând să îl învingă pe rivalul Jeff Bezos în sectorul turismului orbital, a primit această aprobare la doar o lună după succesul unui zbor de testare organizat de Virgin Galactic.

Luna trecută, compania Virgin Galactic a reuşit primul ei zbor cu echipaj uman în spaţiu, după ce vehiculul său spaţial, SpaceShipTwo, care are o capacitate de şase locuri, a fost lansat de la o bază din New Mexico, a ajuns pe orbita terestră şi a fost readus cu bine la sol de cei doi piloţi aflaţi la bordul aparatului de zbor. AGERPRES


populare
astăzi

1 Țara a rămas a lor, chiar dacă nu mai sunt, oficial, la butoane...

2 „Ca pinguinii, admirau morbid prostia olguților”

3 Păcăleala mâncării stradale din Beijing: „mătușa cu pulpe de gâscă” a recunoscut ce vindea, de fapt. Mii de clienți furioși

4 Proiect de lege / Închisoare până la 5 ani pentru șefii de instituții care nu recuperează prejudiciile constatate de Curtea de Conturi

5 Ce se întâmplă cu adevărat în Europa? Indiciile care îi fac pe experți să vorbească despre o „resetare” a UE