Comunicat DIICOT

Procurorii DIICOT au reținut sâmbătă, pentru 24 de ore, 15 persoane într-un dosar de contrabandă cu un prejudiciu de 2,5 milioane de lei. Potrivit unui comunicat de presă, începând cu anul 2020, în municipiul București și în județul Ilfov și-au desfășurat activitatea două grupuri infracționale organizate care acționau pentru obținerea de profit din comercializarea de țigări neintroduse în circuitul fiscal din România. Marfa provenea din contrabandă. Grupările au dezvoltat legături infracționale cu contrabandiști din Republica Moldova și Ucraina de la care cumpărau în modă regulat cantități importante de țigări pentru revânzarea lor la un preț mai mare. Membrii rețelelor operau în capitală, în zona piețelor Bobocica și Obor./amirea/ilapadat

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia