Conducerea ANP dispune controale în 26 de unităţi din subordine pentru implementarea măsurilor împotriva COVID-19

Conducerea Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor (ANP) a dispus efectuarea de controale în 26 de unităţi subordonate pentru verificarea implementării măsurilor de prevenţie impuse de răspândirea COVID-19.

"Pentru asigurarea unui management funcţional pe linia implementării măsurilor de prevenţie impuse de răspândirea virusului SARS-CoV-2, precum şi pentru identificarea unor potenţiale vulnerabilităţi şi remedierea lor, conducerea Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor a dispus efectuarea de verificări, în intervalul 4-5 iulie, în 26 de unităţi subordonate", se arată într-un comunicat al ANP, transmis vineri AGERPRES.

Sursa citată precizează că verificările vizează aplicarea reglementărilor în materie de: acces în locul de deţinere, efectuare a triajului epidemiologic, respectare a măsurilor igienico-sanitare, dotare corespunzătoare cu echipamente de protecţie atât a angajaţilor, cât şi a persoanelor private de libertate. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului