Congresul american amână votul împotriva Obamacare

Congresul Statelor Unite a amânat votul programat joi pentru abrogarea și înlocuirea legii asigurărilor medicale cunoscute sub numele de Obamacare, transmite AFP.

După negocieri prelungite, republicanii nu au reușit să își asigure suficiente voturi împotriva legii introduse de fostul președinte american Barack Obama. Unii congresmani republicani sunt de partea minorității democrate în privința acestui subiect: cei moderați se tem că abrogarea legislației existente va scumpi asigurările de sănătate; cei ultra-conservatori doresc o versiune care să reducă și mai mult rolul statului pe o piață care ar trebui să fie, după părerea lor, în întregime privată.

Casa Albă a anunțat că votul în Camera Reprezentanților va avea loc vineri dimineața. Dacă proiectul este adoptat, el va fi dezbătut în Senatul SUA săptămâna viitoare.

Anularea Obamacare a fost una din promisiunile de campanie ale președintelui Donald Trump și una din prioritățile sale imediat după preluarea mandatului.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Nu-i mai satură Dumnezeu! / Încet, încet, țara asta nu mai are nevoie de vot, că a devenit inutil, ci de o nouă revoluție, pe bune!

2 Părinţi revoltaţi, după ce o mamă a spus cât costă serbarea fiicei sale la clasa I. „Suntem noi căzuți în cap de zgârciți sau...?”

3 Atac masiv cu drone al Ucrainei în Moscova și împrejurimi

4 Un „experiment” misterios provoacă panică în Israel

5 Cum a ajuns să fie condamnat primarul din Medgidia după ce a refuzat să îl mituiască cu 200.000 de euro pe procurorul Theodor Niță