Constanţa: Amenzi în valoare de aproximativ 112.000 de lei pentru nerespectarea normelor sanitar-veterinare pe litoral

Medicii veterinari din cadrul Comandamentului Sezon Estival 2020 au sancţionat 24 de unităţi de alimentaţie publică, dintre cele 94 verificate pe litoral în perioada 14-16 august, cu amenzi în valoare totală de 111.800 de lei, informează un comunicat de presă transmis luni de Direcţia Sanitară Veterinară Pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Constanţa.

Potrivit sursei citate, medicii veterinari au verificat, în perioada 14-16 august, 94 de unităţi, respectiv 28 de restaurante, trei baruri, un snack-bar, două braserii, cinci unităţi de tip bufet, 16 de unităţi fast-food, şapte rulote, trei pizzerii, o patiserie, şapte laboratoare de cofetărie-patiserie, 17 magazine alimentare, o tonetă, un supermarket, o gelaterie şi o unitate produse congelate.

"Pentru abaterile de la legislaţia sanitară veterinară şi pentru siguranţa alimentelor, 24 de unităţi, dintre cele 94 inspectate, au fost sancţionate contravenţional, cu amenzi în valoare de 111.800 de lei", se arată în comunicatul DSVSA.

De asemenea, au fost confiscate şi retrase de la vânzare 17,3 kilograme de produse alimentare improprii consumului uman, ce care au fost dirijate către o unitate de neutralizare, şi a fost emisă o ordonanţă pentru suspendarea temporară a activităţii la o braserie. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență

5 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”