Constructorul japonez care lucrează la podul peste Dunăre de la Brăila finalizează montarea tablierului metalic

Constructorul japonez care lucrează la podul peste Dunăre de la Brăila finalizează săptămâna aceasta montarea tablierului metalic. Este una dintre cele mai dificile etape ale proiectului de aproape o jumătate de miliard de euro. Tablierul metalic este format din 86 de componente, care vor fi sudate în această vară. Totodată, constructorul principal al podului s-a angajat ca până la sfârșitul anului să finalizeze toate drumurile de legătură, astfel încât circulația pe podul de doi km să fie deschisă în decembrie, potrivit Companiei de Drumuri. Se reiau reparațiile și la podul peste Dunăre de la Giurgiu-Ruse.

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

4 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

5 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”