Consumul de energie în București a atins vineri un nou vârf, ajungând la 1.023 MW

Consumul de energie în București a atins vineri un nou vârf, ajungând la 1.023 MW

Consumul de energie în București a atins vineri un nou vârf, situându-se la peste 1.023 MW, ca urmare a caniculei, informează E-Distribuție Muntenia, subliniind că în general vârful de consum în perioada de vară se situează la circa 850 MW.

"Consumul de energie electrică din București a atins un nou vârf pentru perioada acestei veri, ajungând la peste 1.023 MW în ziua de 4 august, în condiții de caniculă. Vârful de consum anterior al sezonului de vară 2017 a fost atins tot în condiții de caniculă în data de 1 iulie, când a fost înregistrat un consum maxim de 936 MW. În general, vârfurile de consum de electricitate din București se situează în perioada de vară la circa 850 MW", precizează reprezentanții E-Distribuție Muntenia.

Capitala s-a aflat vineri sub atenționare Cod galben de caniculă, temperaturile maxime fiind, conform ANM, cu mult mai ridicate decât mediile climatologice specifice perioadei.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?