Coreea de Nord: Casa memorială a lui Kim Ir Sen, distrusă complet într-un incendiu

Coreea de Nord: Casa memorială a lui Kim Ir Sen, distrusă complet într-un incendiu

Un incendiu a distrus complet casa memorială a lui Kim Ir Sen, fondatorul Coreii de Nord și bunicul actualului lider de la Phenian, situată în sectorul rus al frontierei ruso-nord-coreene, au informat joi autoritățile locale, transmite EFE.

'Casa lui Kim Ir Sen a ars din temelii în această dimineață la ora locală 05:30 (miercuri, la orele 19:30 GMT). Clădirea este înconjurată de un gard de sârmă ghimpată. Serviciul Federal de Securitate investighează incidentul', a declarat pentru agenția rusă RIA Novosti un reprezentant al administrației locale.

Oficialitatea locală a adăugat că deocamdată nu se cunoaște cauza izbucnirii incendiului care a distrus casa de lemn, construită în 1986, cu puțin înainte de vizita pe care a efectuat-o în zonă în acel an liderul de atunci al Coreii de Nord, decedat în 1994.

Potrivit autorităților locale, casa, care avea statut de muzeu federal, poate fi reconstruită, însă tot ceea ce se afla în interior nu mai poate fi recuperat. AGERPRES


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?