Coreea de Nord nu mai reprezintă o ameninţare nucleară, afirmă Trump

Preşedintele american Donald Trump a declarat miercuri că Phenianul nu mai reprezintă o ameninţare nucleară, la revenirea sa în SUA după summitul istoric de marţi din Singapore cu liderul nord-coreean Kim Jong Un, relatează Reuters.

"Toată lumea se poate simţi acum mult mai în siguranţă decât în ziua când am fost învestit în funcţie. Nu mai există o Ameninţare Nucleară din partea Coreei de Nord. Întâlnirea cu Kim Jong Un a fost o experienţă interesantă şi foarte pozitivă. Coreea de Nord are un mare potenţial pentru viitor!" - a scris Trump pe Twitter .

Coreea de Nord nu mai reprezintă "cea mai mare şi cea mai periculoasă problemă" pentru Statele Unite, a adăugat liderul de la Casa Albă.AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei

5 SURSE AUR cere funcția de președinte al Senatului pentru Peiu, cu scopul de a prelua prerogativele lui Nicușor Dan