Coreea de Nord nu mai reprezintă o ameninţare nucleară, afirmă Trump

Preşedintele american Donald Trump a declarat miercuri că Phenianul nu mai reprezintă o ameninţare nucleară, la revenirea sa în SUA după summitul istoric de marţi din Singapore cu liderul nord-coreean Kim Jong Un, relatează Reuters.

"Toată lumea se poate simţi acum mult mai în siguranţă decât în ziua când am fost învestit în funcţie. Nu mai există o Ameninţare Nucleară din partea Coreei de Nord. Întâlnirea cu Kim Jong Un a fost o experienţă interesantă şi foarte pozitivă. Coreea de Nord are un mare potenţial pentru viitor!" - a scris Trump pe Twitter .

Coreea de Nord nu mai reprezintă "cea mai mare şi cea mai periculoasă problemă" pentru Statele Unite, a adăugat liderul de la Casa Albă.AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului