Coronavirus - Noua Zeelandă îşi închide frontierele pentru cetăţenii străini

Noua Zeelandă îşi închide graniţele pentru toate persoanele cu excepţia cetăţenilor săi şi a rezidenţilor permanenţi, în încercarea de a stopa răspândirea noului coronavirus, a declarat premierul Jacinda Ardern, potrivit DPA.

Partenerilor şi copiiilor cetăţenilor sau rezidenţilor permanenţi, precum şi unora dintre profesioniştii cheie din domeniul sănătăţii, nu li se va aplica această interdicţie care va intra în vigoare cu un minut înainte de miezul nopţii (10:59 GMT, joi).

Ardern ş-a motivat decizia prin faptul că "era din ce în ce mai îngrijorată că persoanele care vizitau Noua Zeelandă nu se autoizolau în mod adecvat", "ceea ce constituia un risc inacceptabil căruia am decis să-i punem capăt".

Noua Zeelandă a confirmat 18 cazuri noi de COVID-19 în ultimele 48 ore, bilanţul cazurilor de infectare din această ţară ajungând la 28. AGERPRES/ (AS - autor: Ana Bîgu, editor: Dana Purgaru, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor