Coronavirus - Noua Zeelandă îşi închide frontierele pentru cetăţenii străini

Noua Zeelandă îşi închide graniţele pentru toate persoanele cu excepţia cetăţenilor săi şi a rezidenţilor permanenţi, în încercarea de a stopa răspândirea noului coronavirus, a declarat premierul Jacinda Ardern, potrivit DPA.

Partenerilor şi copiiilor cetăţenilor sau rezidenţilor permanenţi, precum şi unora dintre profesioniştii cheie din domeniul sănătăţii, nu li se va aplica această interdicţie care va intra în vigoare cu un minut înainte de miezul nopţii (10:59 GMT, joi).

Ardern ş-a motivat decizia prin faptul că "era din ce în ce mai îngrijorată că persoanele care vizitau Noua Zeelandă nu se autoizolau în mod adecvat", "ceea ce constituia un risc inacceptabil căruia am decis să-i punem capăt".

Noua Zeelandă a confirmat 18 cazuri noi de COVID-19 în ultimele 48 ore, bilanţul cazurilor de infectare din această ţară ajungând la 28. AGERPRES/ (AS - autor: Ana Bîgu, editor: Dana Purgaru, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu

5 Alarmă pe litoralul european / Bacteria Vibrio se extinde în Marea Mediterană și duce la închiderea plajelor în Spania