Coronavirus / GCS: 1.295 de pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 8.892

Un număr de 8.892 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 1.295 la terapie intensivă, a anunţat, joi, Grupul de Comunicare Strategică.

În total, 30.903 de persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 9.040 se află în izolare instituţionalizată pe teritoriul României, a precizat GCS.

De asemenea, 45.335 de persoane se află în carantină la domiciliu şi în carantină instituţionalizată - 101, potrivit GCS.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.826 de apeluri la numărul unic de urgenţă 112 şi 753 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetăţenilor. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Valorile” României au lovit din nou...

2 „Declin cu respect această eventuală nominalizare”

3 Așa o fi?

4 BREAKING Nume controversate apar în viitorul Guvern / Lista miniștrilor din Guvernul Tomac și cine sunt aceștia

5 VIDEO „Ești proastă!” / Derapaj total al lui Trump la NBC: o jignește pe jurnalista Kristen Welker și iese din interviu în plin schimb de replici