Coronavirus: Armenia prelungeşte starea de urgenţă până la 12 august

Armenia a anunţat luni prelungirea stării de urgenţă până la 12 august în încercarea de a limita propagarea noului coronavirus, în condiţiile în care numărul zilnic de infectări încă nu a început să scadă, transmite Reuters.

În pofida stării de urgenţă, aproape toate sectoarele economiei funcţionează după redeschiderea magazinelor la începutul lunii mai, spre a se preveni un colaps economic.

Frontierele rămân însă închise şi zborurile internaţionale nu au fost reluate.

Armenia, ţară cu circa 3 milioane de locuitori, a raportat 32.151 de cazuri de infectare cu coronavirus şi 573 de decese provocate de COVID-19.

Armenia este ţara cea mai afectată din Caucazul de Sud, zilnic fiind raportate sute de noi infectări.

Prim-ministrul Nikol Paşinian a declarat la începutul lunii că, dacă populaţia nu respectă măsurile antiepidemice, ar putea fi reimpuse restricţiile, ceea ce ar provoca o criză economică severă.

Guvernul de la Erevan a impus purtarea măştilor de protecţie în spaţiile publice.

Specialişti din alte ţări şi din organizaţii internaţionale au sosit în Armenia luna trecută pentru a acorda asistenţă în combatarea epidemiei. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență