Coronavirus: Autorităţile bulgare au în vedere oferirea de stimulente pentru a încuraja vaccinarea

Autorităţile bulgare au în vedere să ofere stimulente pentru a încuraja oamenii să se vaccineze împotriva COVID-19, a declarat duminică premierul interimar Stefan Ianev, relatează Reuters.

Bulgaria este una dintre puţinele ţări din Uniunea Europeană în care oamenii pot alege între patru seruri diferite anticoronavirus. Totuşi, doar 14,5% dintre adulţii bulgari au făcut schema completă de vaccinare.

Dincolo de neîncrederea generală faţă de autorităţi, bulgarii menţionează adesea teama de produse medicale noi ca motiv de refuz al vaccinării. Un alt motiv este că circa 400.000 de oameni au fost deja infectaţi şi au căpătat anticorpi.

"Nu intenţionăm să obligăm pe nimeni. Dar luăm în calcul posibilitatea de a oferi nişte vouchere oamenilor care fac a doua doză", a anunţat Ianev. AGERPRES


populare
astăzi

1 Foarte interesante amănunte...

2 Ce pregătește PSD / Culisele puciului împotriva lui Bolojan

3 Controale la domiciliu pentru 7 milioane de români: Poliția va verifica asigurările obligatorii de locuință

4 Noul șef al ITM București, surprins că vine la serviciu cu un Lamborghini de 300.000 de euro. Bolidul nu apare în declarația de avere

5 „Bă, tu mă faci pe mine borfaș? Mi-am dat viața pentru partid” / Bătaie în AUR