Coronavirus: Bilanţul mondial a crescut la 4,4 milioane de cazuri într-o săptămână (OMS)

Bilanţul mondial al cazurilor de COVID-19 a crescut la 4,4 milioane în ultima săptămână, se arată miercuri în raportul epidemiologic al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), care semnalează că Europa şi continentul american au înregistrat cea mai mare rată de incidenţă, cu 121,1 şi, respectiv, 147,4 noi cazuri la 100.000 de locuitori, relatează EFE.

Total infecţiilor cu noul coronavirus a depăşit 207,7 de milioane în 20 de luni de pandemie.

Continentul american şi Europa sunt de asemenea cele două regiuni cu cea mai mare rată de mortalitate cu 2 şi respectiv 1,1 de decese la 100.000 de locuitori.

La nivel global, numărul deceselor s-a menţinut similar cu cel de săptămâna trecută iar Africa a fost cea care a raportat cea mai importantă scădere a deceselor (-23 %).

Creşterea cea mai considerabilă a noilor cazuri s-a înregistrat în SUA (9 %), Iran (9 %) şi India (7 %).

În ce priveşte decesele asociate COVID-19, ţările care au înregistrat creşteri sunt Indonezia (8 %), Brazilia (3 %) şi Rusia (2 %).

În total, numărul deceselor provocate de infecţia cu coronavirusul SARS-CoV-2 şi complicaţiile derivate din aceasta au ajuns la 4,37 de milioane.

Varianta Delta a fost detectată în 148 de ţări, Alfa în 190, Beta în 138, iar Gama în 82 de ţări.AGERPRES


populare
astăzi

1 Așa o fi?

2 De citit...

3 BREAKING Nume surpriză la Apărare în Guvernul Tomac. Trei consilieri ai președintelui, pe lista miniștrilor

4 VIDEO „Ești proastă!” / Derapaj total al lui Trump la NBC: o jignește pe jurnalista Kristen Welker și iese din interviu în plin schimb de replici

5 VIDEO Viitorul e prezent...